Michał Żyłka - Prezes Zarządu

TENIS STOŁOWY - tel. 513 411 743 Sabina Wyrobek

SZACHY - 660 412 906 Hanna Bryła

SZERMIERKA - 502 233 892 Joanna Hunger

Jako początki istnienia klubu przyjmuje się rok 1923. Wtedy to bowiem zarejestrowano w Starostwie Pszczyńskim KLUB SPORTOWY NAPRZÓD MIKOŁÓW. Za oficjalna datę przyjmuje się 1 czerwca. Pierwsi byli piłkarze, kolejne sekcje stworzyli hokeiści 10 lat później. Naprzód Mikołów był w naszym mieście klubem polskim i jak na tamte czasy w pełni zorganizowanym. Powołany do istnienia Naprzód opierał się na członkach innego towarzystwa, które działało w Mikołowie wcześniej i stworzone było w 1919 roku przez działaczy Chóru Harmonia - Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ. Posiadał więc już kadrę oraz sztab działaczy i oczywiście drużynę piłki nożnej. Jest to jedyna sekcja, która nieprzerwanie działa do dnia dzisiejszego. Mecze w tamtych czasach rozgrywano na boisku na przeciwko cmentarza żydowskiego, obecnie znajduje się tam basen miejski.

Po wybudowaniu nowego obiektu (w 1930 roku), jakim był stadion mieszczący się do dnia dzisiejszego w obecnej lokalizacji miasta, zmieniono nazwę drużyny na STADION Mikołów. Nazwa przetrwała do momentu wybuchu II wojny światowej. Po wojnie klub otrzymał nazwę, którą nosi do dnia dzisiejszego - Amatorski Klub Sportowy, aczkolwiek nie brzmiała ona tak przez lata "komuny", już w 1950 roku  przemianowano klub na AKS Stal Mikołów (1950-1984), potem MZKS Stal Mikołów (1984-1990), do powojennej nazwy klub powrócił w roku 1990.

Klub w ciągu lat swojej działalności składał się z wielu sekcji, do dziś przetrwały 4 (piłka nożna, tenis stołowy, szachy, szermierka).

Sekcje sportowe w AKS Mikołów (byłe i obecne):

• PIŁKA NOŻNA
  • BOKS